لینک مستقیم فایل پاورپوینت مهندسی فاکتورهای انسانی و ارگونومی

با سلام و خیر مقدم،در این پست توضیحات فایل پاورپوینت مهندسی فاکتورهای انسانی و ارگونومی قابل رویت می باشد برای دانلود به ادامه مطلب مراجعه نمایید.
کلمات کلیدی:مهندسی فاکتورهای انسانی و ارگونومیارگونومی یا مهندسی فاکتورهای انسانی علمی ترکیبی است که سعی دارد ابزار و لوازم کار ومحیط کار افراد را با توجه به تواناییهای جسمی وذهنی آنها طراحی کند درواقع این علم می کوشد به جای اینکه انسان را با محیط سازگار سازد محیط را با انسان سازگار سازد. سازمان بین المللی کار واژه ارگونومی را به معنای متناسب کردن کار با انسان تعریف کرده است.
نیاز توجه هرچه بیشتر بشر به عوامل انسانی بدون شک جزء مهمترین اصول ومعیارهای یک سازمان است زیرا که تمامی سازمانها اعم از کوچک و بزرگ بدون استفاده از منابع انسانی بی معنا و بی اعتبار است و فلسفه وجودیشان به خطر می افتد. پس پر واضح است که باید به انسانهای شریفی که در سازمانها و شرکتها با دل وجان کار می کنند احترام گذاشت و آنها را به عنوان یک همنوع دانست نه قسمتی از سیستم تولیدی سازمان.
جوییس مریلین،رئیس موسسه جویس در سیاتل آمریکا براین عقیده است که اکنون دیگراین باورعمومیت یافته است که شرکتهایی که
”بهره وری وکنترل کیفیت“ را مدنظر دارند دخالت ارگونومی را یک شم تجاری میدانند.
در نظر گرفتن ارگونومی نه تنها باعث حفظ سلامت نیروی انسانی کارآمد می شود بلکه مانع به وجود آمدن بسیاری ازهزینه های اضافی می شود.
مثل:هزینه زمان از دست رفته،هزینه ناشی از حوادث،هزینه ضایعات تولید،هزینه از کار افتادگی و... که می توان اینها را با طراحی اصولی ودرست محل کار از بین ببرد.
درحقیقت ارگونومی ازتاریخی برابر با تاریخ زندگی بشر برخوردار است وهمزمان با انقلاب صنعتی مورد توجه قرار گرفته.این علم دانش جدیدی است که عمری حدود 50 سال دارد.
وامروزه در کشورهای صنعتی جهان از جایگاه خاصی برخوردار است وسایر کشورها نیز همگام با توسعه صنعتی نیازآن رابه شدت حساس می کنند.
وامروزه تا مدرک دکترآ در دانشگاه ها ومراکز علمی دنیا مطرح ست.

عمدتأ ارگونومی درزمینه های زیرمطالعه می کند:
ü طراحی ابزار، وسایل، ماشین آلات و تاسیسات به طور صحیح.
ü طراحی روش انجام کار با توجه به نحوه اجرا و متناسب با سیستم عضلانی_اسکلتی بدن انسان.
ü هماهنگی روانی میان افراد و محیط کار وابزارآلات. (ارتباطات، چگونگی گردش اطلاعات و تعاملهای اجتماعی).
ü ایجاد شرایط فیزیکی مناسب در محیط کار با توجه به عواملی چون: (دما، رطوبت، صدا، ارتعاشات، جریان هوا و....)
ü وضعیت صحیح قرارگرفتن بدن و حرکات انسان حین انجام کار.

ارگونومی زمانی اهمیت پیدا می کند که توجه کنیم فعالتعرین و باارزشترین اوقات انسان درمحیط کارش سپری میشود. درنتیجه با طراحی روش های صحیح انجام کار وایجاد محیط سالم برای کار این امکان را دارد که ابزار و وسایل با توانایی های انسان مطابقت یابد ونهایتا کارکردن امری نشاط آور و جذاب شود .
امروزه از طراحی یک ابزار ساده مثل انبردست (از نظرجنس، مصالح،اندازه دسته و نوع پلاستیک دسته آن) و یا یک خودکار (ازنظرقطر،اندازه و رنگ) گرفته تا طراحی یک سیستم تولیدی کامل از ارگونومی استفاده می شود .

ارگونومی،مفهوم لغوی و تاریخچه

کار Ergon
قوانین طبیعیNomus
نخستین بارمحقق لهستانی به نام جاسترزبوسکی صطلاح ارگونومی را به دنیای ادبیات معرفی کرد.(1882-1799)جنگ جهانی دوم
استراتژی: ارگونومی توانائیها و محدویت های جسمانی و روانی کارگر را که با ابزارآلات، تجهیزات، روشهای کار، وظایف و محیط کار در تعامل است مورد توجه و بررسی قرار می دهد.
ارگونومی بیشتر بر روی این موضوع بحث می کند که انجام کارچگونه بر انسان اثر می کند و برای پاسخ به پرسشهای مطرح واکنشهای فیزیولوژیک بدن در برابر کارهای جسمانی ،عوامل محیطی مانند گرما،صدا،روشنایی،ارتعاش،نوبت کاری و غیره را مورد مطاله قرار می دهد.
درارگونومی بر روی روشهای کاهش خستگی تاکید می گردد.

اهداف ارگونومی بهبود کیفیت زندگی انسان
رفاه
بهره وری وکارایی
تولید
فیزیولوژیکی
روانی
سلامتی وایمنی

برای دستیابی به اهداف ارگونومی باید به ویژگیهای سه مولفه زیر توجه شود:
فرد
محیط
کار

تعریف ارگونومی:
ü ارگونومی به مفهوم “تناسب کار با فرد” است
ü ارگونومی علم متناسب کردن شرایط محیط کار ونیازمندیهای شغل با توانائیهای فرد است.
ü ارگونومی عبارت است از تلفیق انسان و ماشین با شرایط زیست به گونه‌ای كه با كمترین ضایعات و فشار، مطلوب‌ترین نوع بازدهی ازانسان و ماشین عاید گردد.
ü ارگونومی عبارت است از“علم اصلاح و بهینه سازی“محیط، مشاغل و تجهیزات به گونه‌ای كه متناسب با محدودیت‌های انسان باشد.

به عبارت دیگر، ارگونومی تلاش دارد تا با طراحی و تغییر مناسب كار و ملزومات آن، بیشترین بهره وری را براساس فیزیولوژی انسان به دست آورد.
گرچه از دیرباز انسان تلاش می كرده تا وسایل و ابزار كار خود را متناسب با اندازه های بدن خود بسازد ولی به طور كاملاً علمی، ارگونومی در حین جنگ جهانی دوم و آن هم درصنایع هوایی به كمك بشر آمد.
طراحی مجدد فضای داخل كابین هواپیماهای جنگی به صورتی انجام شد تا خلبان بتواند باكمترین صرف وقت و انرژی، بهترین عملكرد را داشته باشد.
بعد از آن، استفاده از این علم در شاخه های مختلف صنعت رونق گرفت از جمله طراحی خودروها به طوری كه بیشترین راحتی را برای مصرف كننده به همراه داشته باشد.
طراحی علائم راه ها وجاده ها طوری كه بیشترین تأثیر را برافراد بگذارد، طراحی رایانه ها و وسایل جانبی آن بر اساس فیزیولوژی نشستن انسان و...
آمار نشان می دهد با ماشینی شدن ودرعین حال یكنواختی و تكراری شدن وظایف انسان ها درصنایع امروزی، حدود نیمی از افراد در معرض بیماری های ”اسكلتی_عضلانی“ ناشی از كار قرار دارند
به طوری كه در انگلستان،هزینه سالیانه ناشی از این بیماری ها حدود چندین میلیارد پوند تخمین زده می شود.
اما شاید بیشترین كاربرد علم ارگونومی در حال حاضر، پیشگیری از آسیب های اسكلتی _ عضلانی كارگران در صنایع ومشاغل پیچیده امروزی باشد.

از جمله شایع ترین این بیماریهای اسکلتی:
ü كمر درد
ü آسیب مهره های گردنی
ü التهاب مزمن كتف و شانه
ü سندرم كانال كارپال

ازجمله مشاغل آسیب پذیر:
ü كاربران رایانه
ü كارمندان بانك
ü كارگران خطوط تولید و مونتاژ
ü پرستاران، رانندگان
ومشاغل با انجام وظایف دستی مثل:
ü جوشكاری
ü آهنگری
ü نجاری

اما آنچه درچند سال اخیر مورد توجه كشورهای پیشرفته قرار گرفته است ارگونومی كلان است (Macroergonomics)
كه هدف آن درواقع ایجاد نگرش«انسان محور»در مدیران سازمانها وادارات وكارخانجات مختلف است. كه مشاغل گوناگون، بر اساس نیازهای روانی _ اجتماعی و محدودیت های فیزیولوژیك انسان، طراحی و ساماندهی شوند.
به عبارت دیگر تخصیص وظایف كاری، طوری برنامه ریزی گردد كه از مهارت های انسانی استفاده بهینه برده شود، توان تصمیم سازی در افراد تقویت شود و بیشترین انگیزش شغلی را ایجاد
كند و كارهای دیگر كه پتانسیل این خصوصیات را ندارند به فناوری ماشینی سپرده شود.

ارگونومی یک دانش چند رشته ای است

ü آناتومی و فیزیولوژی
ü روانشناسی
ü مهندسی
ü پزشکی
ü جامعه شناسی
ü بیومکانیک
ü ایمنی و بهداشت حرفه ای
Anatomy
ü استخوانها: ا سکلت بدن را تشکیل می دهند.
ü عضلات: بدن را استوار وحرکات بدن را ممکن می سازند.
ü تاندون ها(زردپی): عضلات را به استخوانها متصل می کنند

برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

پاورپوینت برج خنک کننده:برج خنک کننده

پاورپوینت عیوب اصلی جوشکاری:جوشکاری,عیوب اصلی جوشکاری,پاورپوینت عیوب اصلی جوشکاری,دانلود پاورپوینت عیوب اصلی جوشکاری ,پاورپوینت عیوب اصلی جوشکاری ,دانلود پروژه عیوب اصلی جوشکاری ,پروژه عیوب اصلی جوشکاری ,دانلود تحقیق عیوب اصلی جوشکاری ,تحقیق عیوب اصلی جوشکاری ,دانلود جزوه عیوب اصلی جوشکاری ,جزوه عیوب اصلی جوشکاری ,دانلود پژوهش عیوب اصلی جوشکاری,پژوهش عیوب اصلی

پاورپوینت جامعه شناسی سیاسی ماکس وبر و انواع اقتدار مشروع:پاورپوینت جامعه شناسی سیاسی ماکس وبر و انواع اقتدار مشروع,دانلود پاورپوینت جامعه شناسی سیاسی ماکس وبر و انواع اقتدار مشروع,پاورپوینت رایگان جامعه شناسی سیاسی ماکس وبر و انواع اقتدار مشروع,پاورپوینت جامعه شناسی سیاسی ماکس وبر,پاورپوینت آشنایی با جامعه شناسی سیاسی ماکس وبر,پاورپوینت انواع اقتدار مشروع ماکس وبر,دانلود جامعه شناسی سیاسی ماکس وبر,جامعه شناسی سیاسی ماکس وبر,پروژه جامعه شناسی سیاسی ماکس وبر,تحقیق جامعه شناسی سیاسی ماکس وبر,دانلود پاورپوینت جامعه شناسی سیاسی ماکس وبر,,

پاورپوینت وزارت جهاد كشاورزی:پاورپوینت وزارت جهاد كشاورزی,وزارت جهاد كشاورزی,دانلود پاوپوینت وزارت جهاد كشاورزی,پاورپوینت,دانلود,دانلود پاورپوینت

دانلود پاورپوینت مرحله مقایسه در مدیریت استراتژیک:دانلود پاورپوینت مرحله مقایسه در مدیریت استراتژیک,چارچوب جامع تدوین استراتژی(CFSF) ,چارچوب مباحث مرحله مقایسه ,تعریف استراتژی ,بررسی استراتژی ها ,انتخاب استراتژی ها ,اولویت بندی استراتژی ها ,سطح بندی استراتژی ها ,استراتژی های سطح سازمان,استراتژی های سطح کسب و کار,استراتژی های سطح وظیفه,ویژگیهای تصمیمات استراتژیك در سطوح مختلف,تقسیم بند

پاورپوینت آشنایی با لایه فیزیکی :پاورپوینت آشنایی با لایه فیزیکی ,تعريف لایه فیزیکی,چگونگی انتقال داده,رسانه های انتقال,رسانه های هدايت شده,استانداردهای شبکه های اترنت بر اساس انواع کابلهای مسی,فيبر نوری(FIBER OPTIC),مقايسه LED و ليزر در فيبرها,کاربردهای فيبر نوری,انتقال داده ها از طريق موج(WIRELESS),طيف امواج الکترومغناطيس,انتقال داده ها از طريق موج(WIRELESS),انتقال داده ها از طريق موج,,

پاورپوینت سند راهبردی حمل و نقل دریایی:دانلود پاورپوینت سند راهبردی حمل و نقل دریایی,پاورپوینت بررسی حمل و نقل دریایی,سند راهبردی حمل و نقل,حمل و نقل دریایی,کشتی,تسهیلات دریایی,پاورپوینت حمل و نقل دریایی,سند راهبردی حمل و نقل دریایی,بررسی جمل و نقل دریایی

بررسی کامل یک سیستم عامل توزیع شده:سیستم عامل توزیع شده,پروژه فارغ التحصیلی,ترجمه کتاب سیستم عامل توزیع شده,2006Bookdistributed systems principles and paradigms 2nd edition,پایان نامه رشته کامپیوتر,تحقیق کامپیوتر,تحقیق نرم افزار

پاورپوینت آدیپوکین ها:پاورپوینت آدیپوکین ها,آدیپوکین ها,تشکیلات و ساختمان بافت چربی,لپتین,نقش لپتین,آدیپونکتین,آدیپونکتین و رشد استخوانی ,رزیستین و آدیپسین,فاکتور نکروزی تومور آلفا,اینترلوکین ها,بزرگ شدن آدیپوسیتها,متابولیسم بافت چربی, فاکتورهای تعیینکننده توزیع چربی,

پاورپوینت عرضه اولیه و روش های عرضه عمومی:پاورپوینت عرضه اولیه و روش های عرضه عمومی,دانلود پاورپوینت عرضه اولیه و روش های عرضه عمومی,پاورپوینت رایگان عرضه اولیه و روش های عرضه عمومی,دانلود پاورپوینت رایگان عرضه اولیه و روش های عرضه عمومی,پاورپوینت عرضه اولیه عمومی چیست,دانلود پاورپوینت عرضه اولیه عمومی چیست,پاورپوینت عرضه اولیه چیست,دانلود پاورپوینت عرضه اولیه چیست,پاورپوینت IPO چ